Teraz to możliwe dzięki europejskiej interaktywnej mapie, stworzonej w ramach projektu RoadSTEAMer, w którym uczestniczy Centrum Nauki Kopernik. Mapa to obszerne kompendium inicjatyw łączących nauki ścisłe, technologię, inżynierię, sztukę i matematykę (czyli podejście STEAM).
Znajdziecie na niej zarówno zakończone, jak i wciąż trwające projekty: od działań realizowanych w szkołach podstawowych po programy akademickie. Nie jest to kompletna mapa – najprawdopodobniej brakuje tu Waszych inicjatyw. Dajcie się poznać! To narzędzie nie tylko pomaga zorientować się w europejskim krajobrazie projektów STEAM-owych, ale także inspiruje do współpracy i tworzenia nowych interdyscyplinarnych inicjatyw.
Aby zgłosić swoją inicjatywę — obecną lub zrealizowaną w przeszłości — wystarczy wypełnić ankietę.
Po co to robimy?
Dzięki programowi RoadSTEAMer powstają wskazówki dla twórców lokalnych polityk oświatowych. Takich, jakie tworzy polskie ministerstwo edukacji, wytyczając cele edukacyjne na kolejny rok szkolny. Rezultaty RoadSTEMAer, w tym mapa aktywności, pomogą wprowadzić podejście STEAM do powszechnej edukacji.
Podejście to znane jest w Polsce już od kilku lat. Dotychczas realizowane głównie przez pasjonatów i innowatorów, staje się powoli podstawą polityki edukacyjnej. Jego coraz większa popularność nie dziwi. Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój nowych technologii, postępujące zmiany klimatyczne, powstające nowe modele gospodarcze, jasne jest, że uczniowie nie mogą już uczyć się „w silosach” (oddzielnie fizyki, osobno plastyki itp.). Potrzebują kompetencji, które pozwolą im rozumieć złożone zjawiska.
Na czym polega STEAM?
STEAM łączy różne dziedziny wiedzy i uczy patrzenia na problemy w sposób interdyscyplinarny. S – science (nauka), T – technology (technologia), E – engineering (inżynieria), A – arts (sztuka), M – mathematics (matematyka) – metoda nauczania tych przedmiotów w sposób zintegrowany – redukuje stres i niepokój, umożliwiając uczniom postrzeganie samych siebie jako zdolnych do radzenia sobie z nieznanymi lub złożonymi sytuacjami. Kluczowe jest tu rozwijanie kreatywności, krytycznego myślenia i umiejętności rozwiązywania problemów. Dlatego STEAM jest odpowiedzią na wyzwania szybko zmieniającego się świata.
STEAM w Koperniku
W Centrum Nauki Kopernik STEAM towarzyszy nam od lat. Interdyscyplinarność, podejście analityczne, korzystanie z metody badawczej to podstawy metodologiczne Kopernikowej działalności edukacyjnej. Rozwijamy to podejście w ramach Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego, która jest naszym „centrum innowacji edukacyjnych”. Tu opracowujemy nowe narzędzia edukacyjne (np. zestaw ORBIUM do pracy z technologiami i AI w edukacji), projektujemy scenariusze lekcji o kosmosie, technologiach cyfrowych czy przyrodzie, prowadzimy badania i ewaluacje — żeby sprawdzać, co naprawdę działa. Te rozwiązania tworzymy razem z nauczycielami i uczniami — zgodnie z duchem STEAM, który podkreśla współtworzenie i uczenie się przez doświadczenie.
Zespół Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego wraz z konsorcjantami projektu RoadSTEAMer opracował charakterystykę dobrych praktyk, które pomagają analizować i tworzyć zajęcia wykorzystujące podejście STEAM.